Doména: Archaea

Název archea pochází z řeckého archaia = starobylý. Nejedná se však o staré pojmenování (tato doména byla poprvé pojmenována až roku 1977), ale příznačně označuje starobylost členů v ní zahrnutých. V této doméně se snoubí velmi rozlišné typy „speciálních bakterií“, obývající různá prostředí a vyžadující velmi odlišné podmínky, mají však společné jedno – všechny existovaly na Zemi už na počátku vývoje veškerých organismů.

Odlišnost této skupiny od eubakterií (prokaryot) či mnohobuněčných organismů (eukaryot)  je jasně dána také jejich vnitřní stavbou:

 1. Mají speciální fosfolipidy cytoplazmatické membrány.
 2. Buněčná stěna (BS) neobsahuje peptidoglykan.
 3. Genom (dědičná informace) je značně odlišný – už z hlediska posloupnosti bazí. A dokonce až 15% proteinů této domény je zcela unikátních.
 4. Metabolismus – dokáží využívat i jiné zdroje energie (E).
 5. Jsou to extrémofilní organismy.

 V souhrnu jsou vývojově blíže eukaryotům než eubakteriím. 

__________________________________________________________

Zástupci této domény se nejčastěji dělí právě na základě extrémofílie  (= tendence k prospívání v extrémních typech prostředí) a to na:

 1.  Termofilní  = vysoké teploty (až 121ºC).  Vyskytují se např. v horkých vřídlech parku Yellowstone – poblíž podmořských vulkanických komplexů.
 2. Prospívající v prostředí s extrémním pH = dva typy:    acidofilní (kyselé prostředí: pH okolo 0-2) – např.  Sulfolobus: horké kyselé prameny                                                               alkalofilní/bazofilní (zásadité prostředí) – často se              vyskytují v zásaditých kalech, které zůstávají po                                       výrobě hliníku (Al), v nichž je vysoký obsah NaOH.
 3. Halofilní = extrémní obsah solí – slaná voda (salinita 20-25%)
 4. Methanové = anaerobní, chemotrofní, výskyt v močálech či trávicím traktu (termitů, ale i třeba člověka) –> produkce methanu, způsobují tlení organických látek

________________________________________________________________________________

Využití:

 • Zisk termostabilní DNA polymerázy – bakterie Thermus aquaticus (označení Taq polymeráza) – potřebná pro PCR (polymer chase reaction = polymerázová řetězová reakce) a další podobné polymerázy.
 • Zisk amyláz z archeí rodu Pyrococcus – katalyzují i nad bodem varu (potravinářství).
 • Výroba bioplynu
 • Zisk antibiotik

 

Zdroje: prezentace o doméně Archea: http://ucivo.gymnaziumslany.cz/index.php?option=com_phocadownload&view=category&download=15:archea&id=42:kvintadundrkat&Itemid=64 ,  www.wikipedia.cz

 

2 komentáře u „Doména: Archaea

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>