Johann Gregor Mendel – biografie

Za zakladatele genetiky se obecně považuje Johann Gregor Mendel. Narodil se ve Slezsku, národností byl Němec a působil jako mnich. Křížil hrách setý a objevil základní principy dědičnosti, které po něm nazýváme Mendelovy zákony. Zhruba toto jsme se o něm dozvěděli v hodinách biologie na středních školách. Co ale zjistit si o této významné osobnosti našich dějin více?

J. G. Mendel se narodil 20. 7. 1822 v obci Hynčice. Zde lze navštívit jeho rodný dům, který je dnes památkou ČR (původně č. p. 58, nyní 69). Obec také každoročně pořádá soutěž Mendelovy Hynčice pro mladé nadšené biology a genetiky. Narodil se na vesnici, jeho rodiče – Anton Mendel a Rosina (rozená Schwirtlich), byli německy mluvící zemědělci, ani chudí, ale ani ne bohatí. Dva dny po narození byl malý Gregor pokřtěn ve vedlejší vesnici Dolní Vražné jménem Johann. V dětství se naučil plynně česky, sám o sobě říkal, že je „Moravan německé řeči“.

Základní školu absolvoval v Hynčicích, poté navštěvoval piaristickou školu (zbožnou) v Lipníku nad Bečvou a maturitu složil na gymnáziu v Opavě. V letech 1840-1843 studoval na Filozofické fakultě Univerzity v Olomouci. Nejvíce jej zde ovlivnili Johann Karl Nestler (výzkumník šlechtění zvířat a rostlin) a Friedrich Franz (další profesor z Olomouce)Mendel nikdy nepatřil k bohatší vrstvě, živil se především kondicemi a z finančních důvodů byl také nucen (matkou) vstoupit do semináře – roku 1843 nastoupil do augustiniánského kláštera sv. Tomáše (Brno), zde získal řeholní jméno Gregor. 

Ve 28 letech se přihlásil k učitelským zkouším z přírodopisu a fyziky na univerzitě ve Vídni – neuspěl, paradoxně v přírodopise. Dále studoval čtyři roky matematiku, fyziku, chemii, botaniku, zoologii a paleontologii. Roku 1853 svá studia na univerzitě ve Vídni ukončil profesorskými zkouškami. I přes těžkou nemoc pak krátce vyučoval jako suplent biologie a fyziky. Dále se zajímal o fyziku, matematiku a meteorologii, také se zajímal o matematiku a statistiku, což mu pomohlo později při vysvětlování genetických zákonů. Po smrti opata Cyrila Nappa byl zvolen opatem Augustiniánského kláštera.

Měl čím dál více funkcí, což jeho zdraví nepřilepšilo – roku 1883 vážně onemocněl a 6. ledna 1884 zemřel v klášteře a byl pochován na Ústředním hřbitově v Brně do hrobky augustiniánů. Rekviem pro něj dirigoval Leoš Janáček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>